Вентиляція в сауні: як робити і як не робити

Найголовніше приміщення будь-якої сауни чи лазні – це, безумовно, парилка. А в парилці висока температура багато в чому залежить саме від вентиляції, та й не лише вона, а й якість відпочинку. Яка користь від гарячого повітря, якщо він застоявся і просочений запахами вогкості та продуктами потовиділення? особливо дерев’яних) стати розсадником цвілі та грибка. Та й яка сауна зараз обходиться без електрики? Навіть при мінімумі електричного обладнання потрібно провести банальне світло, зробити вмикач – ось і ризик отримати удар струмом при підвищеній вологості! Щоб не довелося постійно думати про підвищену вологість, краще один раз подумати про якісну вентиляцію. Подумати, звісно, ​​буде мало – треба ще й реалізувати правильно задум! Все необхідне для вентиляції бані або сауни можна придбати за посиланням saunashop.com.ua.

Ще зі шкільних часів усім нам відомо, що гаряче повітря має одну яскраво виражену особливість – воно завжди прагне піднятися вгору, виштовхуючи холодне повітря вниз. Завдяки цьому і забезпечується природний кругообіг повітря в атмосфері глобального масштабу та кожного приміщення зокрема. Застосовно до парилки, завдяки цьому закону фізики ми отримуємо найжаркіші місця на верхніх полицях і відносно прохолодні на нижніх. >, оптимальні ж рекомендації – усі сім разів! Забезпечити такий повітрообмін можна за допомогою звичайної припливно-витяжної вентиляції — гаряче повітря, піднімаючись до стелі, виходить через вентиляційний отвір для відтоку, внаслідок чого створюється невелике розрядження в повітроводі для припливу, і в приміщення надходить свіже повітря. Така система застосовується до вентиляції ванної кімнати та туалету, але, на відміну від них, має свої особливості.

Але завдання ускладнюється тим, що найгарячіша пара, яка знаходиться на верхньому рівні парильні, не повинна тут же втекти у витяжку, інакше ви залишитеся в холодній сауні, яку в терміновому порядку потрібно протоплювати. Якщо це відбувається – значить витяжка облаштована неправильно! Іноді це обумовлено неможливістю правильного розташування елементів через архітектурні особливості будівлі, в такому разі потрібно розглянути варіанти вентиляції, комбінованої з механічним способом.

Припливно-витяжна вентиляція в сауні – схема облаштування

Для початку розглянемо класику – природну припливно-витяжну вентиляцію. Закон витяжки такого типу – це правильне розташування припливно-вихідних отворів. Правильне — це коли припливний отвір розташований біля печі-кам’янки або під нею (якщо йдеться про електричний варіант), тоді як вихідний отвір розташовується з протилежного боку. Також холодне свіже повітря проникатиме в парильню через спеціально лишену 5-7 см щілину під дверима.

Припливні отвори повинні розташовуватися строго внизу, щоб холодне повітря могло встигнути нагрітися, перш ніж потрапить у зону перебування людей.

Для правильної циркуляції повітря одного витяжного отвору буде мало. На протилежному боці від притоку перша витяжка розташовується на висоті близько метра, друга – під стелею. Обидва отвори повинні бути об’єднані витяжним коробом, який виводять або в систему вентиляції, або в димохід. Якщо повітропровід йде окремо, потрібно пам’ятати, що чим вище над рівнем даху піднімається труба, тим більше тяга буде в системі – важливо не переборщити!

Щоб ви могли регулювати інтенсивність повітрообміну, на повітровідвідах обов’язково необхідно встановити затвори. Як працює така система? Уявімо собі стандартну парильню з піччю-кам’янкою біля дальньої стіни та дверима у ближньої. Як і належить, під дверима залишено щілину, а витяжки розташовані на протилежних стінах: біля печі та біля дверей.

Перед прогріванням парилки її потрібно добре провітрити, щоб у приміщенні було свіже повітря. Потім двері та вихідні отвори закриваються, відкритим залишається лише вхідний клапан. Парилка нагріється досить швидко, оскільки гарячому повітрі незабаром не буде, куди виходити, а значить, у вхідному отворі не буде розрядження повітря. Завдяки цьому почнеться циркуляція повітря в парилці, при цьому верхні шари прогрітого повітря не залишатимуть приміщення. Холодне ж повітря знову почне потрапляти через припливний канал, але завдяки близькості кам’янки до людей, що відпочивають, воно потрапить вже прогрітим, поступово піднімаючись вгору і заміщаючи застояне повітря.

Завдяки такому повітрообміну в приміщенні буде свіже і прогріте повітря. Відпочиваючі можуть навіть не помітити такої зміни, насолоджуючись процесом. Така система забезпечує економне поводження з уже нагрітим повітрям, а значить, ви заощадите і на витраті тепла